WSZYSTKO O KOMPUTERZE


Idź do treści

Superkomputer

Typy komputerów

Superkomputer – komputer znacznie przewyższający możliwościami powszechnie używane komputery, w szczególności dysponujący wielokrotnie większą mocą obliczeniową. Określenie to pojawiło się w latach 60. w odniesieniu do komputerów produkowanych przez CDC i później przez Cray. Były one produkowane w dziesiątkach egzemplarzy i kosztowały po kilka milionów dolarów. Współcześnie większość superkomputerów to pojedyncze egzemplarze, zaprojektowane i wyprodukowane na zamówienie. Koszty ich produkcji sięgają 200 milionów dolarów[1]. Najszybszym superkomputerem jest aktualnie Tianhe-1A, zainstalowany w NSC Tianjin w Chinach.

Postęp technologiczny w dziedzinie informatyki powoduje, że maszyny zaliczane kilkanaście lat temu do klasy superkomputerów dziś ledwie mogą pod względem wydajności konkurować z komputerami osobistymi. Dla przykładu, moc obliczeniowa jednego z najbardziej wydajnych superkomputerów lat osiemdziesiątych Craya-2 wynosiła około 4 gigaflopsów, czyli jest porównywalna z mocą obliczeniową jednego rdzenia niskobudżetowego procesora do komputerów osobistych.

Superkomputery używane są głównie do przeprowadzania złożonych fizycznych symulacji, takich jak prognozowanie pogody, badania zmian klimatu, modelowanie reakcji chemicznych, badanie aerodynamiki samolotów czy badania procesów starzenia broni jądrowej.

Pełny ekranWsteczPlayDalej

Powrót do treści | Wróć do menu głównego